Ułatwienia dostępu

Bielawa to kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jako miasto budzi emocje zarówno wśród tych, którzy tu mieszkają, pracują lub uczą się, jak również wśród tych, którzy ją odwiedzają. Matka natura postanowiła połączyć tu dwa żywioły - góry i wodę. Miasto położone jest bowiem na wysokości od 280 do 345 m.n.p.m., a jego podstawowym atutem jest usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich. Cztery główne szlaki turystyczne przebiegają m.in. po ośmiu tysiącach hektarów Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Oprócz tego, w Bielawie znajduje się prawdopodobnie najpiękniej położony w Polsce akwen wodny o powierzchni blisko 24 hektarów - jezioro bielawskie.

Panorama Bielawy
Panorama Bielawy

Na terenie jeziora znajdują się między innymi: strzeżona piaszczysta plaża, molo, wyspa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, otwarty basen z wodnym placem zabaw i zjeżdżalnią, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz siłownia plenerowa czy piaszczysty plac zabaw. W pobliżu dostępna jest baza hotelowo-gastronomiczna.

Bielawa to atrakcje wodne, ale także miejsce do aktywnego wypoczynku w Górach Sowich. Tutaj czeka blisko 500 kilometrów tras MTB, ścieżki piesze i do nordic walking. Góry Sowie to również raj dla biegaczy oraz narciarzy zjazdowych i biegowych. 

Będąc w Bielawie zapraszamy do skorzystania z traktu linowego i trasy kajakowej w Parku Miejskim oraz do zdobycia wież widokowych - kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (101 metrów wysokości) oraz na Górze Parkowej. Po aktywnym zwiedzaniu zachęcamy do krytej pływalni "Aquarius".

Atrakcje architektury oraz szlaki turystyczne, trasy biegowe, basen i wyciągi narciarskie w samym mieście oraz w Górach Sowich stwarzają możliwość rodzinnego wypoczynku przez cały rok.

Na pytania turystów oczekuje Centrum Informacji Turystycznej oraz Referat Promocji Urzędu Miejskiego.

* Pierwsza udokumentowana wzmianka o Bielawie pochodzi z roku 1282. Przyjmuje się, że nazwa Bielawa wywodzi się od słowiańskiej nazwy potoku (biela, bila – biała).
Bielawa 2022